Вести

April 12, 2021

Колку е безбеден вашиот банкрот за онлајн обложување?

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherRajesh NairResearcher

Веројатно сте слушнале за тие безброј приказни за управување со пари за коцкање како професионалец. Но, ефикасното управување со вашиот субсидирам повлекува повеќе од само да се биде одличен економист. Тоа е затоа што мора да бидете дополнително внимателни за да се осигурате дека вашата сметка е безбедна од хакери. Значи, главната цел на оваа статија не е да ви покаже како да управувате со вашиот буџет за играње, туку како да го заштитите до последната паричка.

Колку е безбеден вашиот банкрот за онлајн обложување?

Што е безбеден субсидирам?

Пред сè, од витално значење е да се знае што точно е „безбеден субсидирам“. За целите на овој напис, зборот „безбеден субсидирам“ значи негова заштита од неовластена употреба или упад. Да! Тоа ги вклучува непријателските онлајн коцкање сајтови тоа ги измами нивните играчи. Ќе знаете како да се уверите дека вашата банка е достапна само за вас.

1. Играјте на регулирана локација за коцкање

Во огромниот свет на онлајн казино, ништо не оди за ништо. Со други зборови, ќе живеете во самозалажувачка фантазија да очекувате максимална безбедност на банкротот додека играте во нерегулирано онлајн казино. Затоа, погрижете се да се регистрирате на регулирано казино за да ги избегнете тие „тажни“ приказни.

Како што рече, најдобрите онлајн казина ја обезбедуваат безбедноста на вашиот субсидирам со спроведување на редовни процеси за проверка на лична карта. Ова осигурува дека лицето кое управува со сметката за коцкање сте вие. Исто така, повеќето од овие казина имаат валидни и реномирани лиценци. Затоа, следниот пат кога ќе најдете малку познато казино без соодветна регулатива, љубезно дајте му широко лежиште.

2. Направете силна лозинка

Значи, како изгледа силна лозинка? Прво и основно, силната лозинка за вашата сметка за коцкање треба да биде единствена. Ова е нешто што веќе сте го направиле со вашата сметка за е-пошта. Најдобро е да користите долги лозинки, со минимум дванаесет знаци каде што е можно. Исто така, избегнувајте да користите месеци на раѓање, години, имиња на вистински луѓе итн.

Но, почекај малку! Како можете да запомните лозинка како "mine35190Xh3, H?" Се разбира, ќе ви треба помош за да ја запомните оваа лозинка секој пат кога ќе сакате да играте. На пример, секогаш можете да го напишете некаде безбедно на вашиот физички или виртуелен лаптоп на вашиот паметен телефон или компјутер. Уште подобро, технологијата за вештачка интелигенција им помага на прелистувачите да ја запомнат вашата лозинка секој пат кога сакате да играте.

3. Користете силно безбедносно прашање

Ова е веројатно наједноставниот начин на кој хакерите можат да пристапат до вашата сметка и да ја ресетираат лозинката. Треба само да одговорат на едноставно безбедносно прашање, и тоа е готово. Вообичаено, овие прашања се прилично слаби и јасни, како „како се вика дедо ти?“ или "што е занимање на татко ти?" За жал, одговорите на овие прашања се прилично едноставни за да се погодат или да се најдат на интернет.

Трикот овде е да дадете намерен лажен одговор кој лесно можете да го запомните. На пример, ако безбедносното прашање е „како се вика вашиот професор во средно училиште?“, можете да дадете погрешен одговор што ни вашиот соученик не може да го погоди. Генерално, изберете тешко безбедносно прашање за да бидете на безбедна страна.

4. Бидете внимателни со нападите на малициозен софтвер

Лошите момци преку интернет секогаш ќе се обидуваат да додадат малициозен софтвер во вашиот систем за да ги прислушаат вашите лични информации или целосно да го оштетат компјутерот. Во повеќето случаи, малициозниот софтвер се прикачува на доверливи преземања или со посета на одредена веб-локација. Затоа, набавете одлична антивирусна програма за заштита на вашиот систем 24/7.

Покрај инсталирањето антивирусен софтвер, секогаш редовно ажурирајте го вашиот компјутер или мобилен уред. Најновите верзии на ОС често доаѓаат со ажурирани безбедносни карактеристики кои ги спречуваат хакерите да добијат пристап до вашите лични информации. На пример, ажурирањето на вашиот iPhone на iOS 14 ви овозможува да знаете кога некоја апликација ги копирала вашите податоци на таблата со исечоци.

Заклучок

Многу гејмери чии сметки биле хакирани биле невешт. Тоа е затоа што вистинското „хакирање“ кое вклучува пробивање на вашата лозинка е исто како холивудски сон. Затоа, користете ги триковите погоре и ќе останете многу понапред од хакерите со еден трик-пони.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр
2024-04-17

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр

Вести