Вести

September 8, 2021

Кратка историја на Mahjong и како да се игра

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherRajesh NairResearcher

Играта Mahjong онлајн не е една од оние што ќе ги најдете на кое било казино во живо. Тоа е затоа што оваа игра стана славна пред само еден век во Северна Америка.

Кратка историја на Mahjong и како да се игра

Значи, ако сте заинтересирани да имате сосема ново искуство во казино, обидете се со онлајн човеч. Во овој водич, ќе научите некои вредни сознанија за оваа игра и како да ја играте на вашето омилено онлајн казино.

Историја на Mahjong

Mahjong е забавна коцкарска игра измислена во Кина во 19 век. Оригиналните верзии на играта се играа во Југоисточна Азија и Источна Азија. Денес, играта е популарна казино игра во западните земји.

Сепак, најраната верзија се играше со помош на шпил карти прилагодени за пари, при што секоја палуба беше поделена на огромен број низи готовина и три одела монети. Секој апартман има девет рангови со три вајлд-карти: Стара илјада, Додека цвет и Црвен цвет.

Во 1920-тите, Mahjong беше воведен во американската култура на коцкање. Компанијата наречена Abercrombie & Fitch беше првата која продаваше комплети за човечко човечко тело.

По огромниот успех во Вашингтон, Езра Фич, косопственик на компанијата, испрати емисари во Кина за да ги купат сите достапни комплети човечиња. На крајот, компанијата продаде околу 12.000 комплети на човечкото тело.

За да помогне да се зголеми популарноста на играта, Џозеф Парк Бабкок објави книга наречена „Правила на Мах-Јонг“ во 1920 година. Авторот ја научил оваа игра во Кина, а неговите сознанија за играта помогнаа да се поедностави и популаризира играта уште повеќе.

Основи на Mahjong

На прв поглед, Mahjong може да биде малку застрашувачки. Тоа е затоа што играта не користи карти, коцки или тркала, за разлика од повеќето казино игри во живо. Наместо тоа, играчите на Mahjong користат плочки. Сепак, бројот на плочки може да варира помеѓу 136 и 152, иако најчестата верзија има 144 различни плочки.

Настрана, маџонг-плочките се поделени на три секции нумерирани од 1 до 9. Категориите се Точки (топки), Бамс (бамбус) и Пукнатини. Сетот вклучува и змејови (црвени или црвени) и ветрови или играчи (N, S, E, W). Во овој случај, источниот ветер е дилерот, додека играчот од десната страна на источниот ветер, јужниот ветер, ќе започне да игра.

Главната цел на играчот е да добие рака од 14 плочки, исто така наречена човеч. Вообичаено, комплетната рака има тројка како три 9 точки и еден пар. Паровите имаат две идентични плочки. Така, на пример, можете да слетате пар со две 5 точки.

Како да се игра Mahjong онлајн

  • Прво и основно, основната игра има четворица играчи на маса, иако другите варијанти имаат тројца. Првенствено, плочките вклучуваат 36 бамбуси, 36 знаци и 36 кругови.
  • Како што беше кажано првично, секој апартман е поделен на сет од 1 до 9. Ќе добиете и 12 плочки од змеј и 16 плочки за ветер. Потоа, пар коцки ќе го одредат договорот.
  • После тоа, дилерот ќе ги измеша плочките пред да му даде 13 плочки на секој играч. Дилерот ќе започне со една дополнителна плочка.
  • Следно, секој играч ќе ги распореди плочките така што другите играчи не можат да ги видат (нема потреба за ова онлајн) пред дилерот да отфрли една плочка.
  • Играчите потоа се обидуваат да постигнат одреден број поени или додека сите не се согласат дека играта завршува. Исто така, некои варијанти имаат максимум 16 кругови. Запомнете да кажете „Се јавувам“ кога плочка е далеку од удар на човеч.

Важно е да се забележи дека некои онлајн казина во живо нудат Mahjong Solitaire. Во оваа варијанта, играчите формираат соодветни парови додека не се исчисти купот.

Заклучок

Иако Mahjong не е најиграната онлајн казино игра, сепак е една од најзабавните и најпополнетите игри со стратегија. На пример, секогаш поклопувајте ги плочките хоризонтално бидејќи е потешко да се вадат.

Друга човечка стратегија е да оставите пар плочки што не отвораат ништо. Со други зборови, поклопете ги плочките што можат да ослободат простор за нови. Но, се разбира, обидете се со бесплатна верзија за да ги научите основите пред да започнете во живо. Играта е достапна за компјутер и мобилни играчи. Можете дури и да го играте на Фејсбук.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр
2024-04-17

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр

Вести