Вести

September 12, 2019

Митови за рулет

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherRajesh NairResearcher

Рулетот е несомнено една од најпопуларните казино игри. Името на играта, рулет, е француски збор што значи мало тркало. Играта е поврзана со многу митови. Голем дел од овие митови потекнуваат од она што е прикажано во филмовите, логичките заблуди и ирационалните суеверија.

Митови за рулет

Рулетот е игра на шанси и шанси. Играчот треба добро да ги разбере овие два концепта за да ужива во акцијата и да победи. Да се биде упатен многу им помага на играчите да ги разоткријат повеќето митови и заблуди поврзани со играта. Подолу се дадени некои од вообичаените митови.

Идната веројатност се определува со минатите перформанси

Размислувањето дека минатите перформанси може да ја диктираат веројатноста за следниот натпревар е веројатно најчестиот мит за рулет. Митот се заснова на логиката дека ако некој број се појавува неколку пати, помала е веројатноста да се појави на следните вртења.

Овој мит често резултира со принудување на играчите да донесат избрзани одлуки кои не може да се оправдаат со шансите. Вистината е дека шансите да се појави дадена боја или број се исти, секогаш кога ќе се врти тркалото на рулетот. Ова е случај без оглед на исходот од претходните вртења.

Играчот може совршено да ја заштити таблата

Некои играчи мислат дека можат ефективно да ги заштитат позициите со ставање на неколку различни облози за време на едно вртење. Овој мит е информиран од фактот дека исходот од еден облог не може да им наштети на нивните шанси или сума за добивка. Во голема мера, резултатот само ќе го одреди износот на профитот.

Во реалноста, речиси е невозможно да се намали работ на куќата во рулет. Тоа е повеќе како играње неколку вртења во исто време, што не ги подобрува шансите на играчот за долгорочна победа. Играчот може да изгуби пари многу побрзо, во зависност од стратегијата за заштита што ја користат.

Невозможно е да се победи големо на рулет

Мнозинството играчи на рулет ја делат идејата дека можат да освојат значителни суми на пари, но не и суми што ќе го променат животот. Спротивно на тоа, можно е да се добие голема победа на рулет, иако играчите имаат променливи како што се веројатностите и работ на куќата со кои треба да се борат.

Кога играте еден број, шансите играчот да слета 36 пати повеќекратно се 1 во 37. Во зависност од вложениот влог, добивките во таков случај може да бидат доста значајни. Екстремно високите ролери можат да заработат милиони со само едно вртење, особено кога ги користат вистинските стратегии.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр
2024-04-17

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр

Вести