Вести

August 9, 2023

Технологијата зад студиото за казино во живо

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherRajesh NairResearcher

Пред неколку години, играчите на онлајн казино можеа само да сонуваат да играат против други играчи во студио за казино во живо. Но, тоа сега е реалност бидејќи онлајн индустријата за коцкање е преполна со игри во живо што може да се играат на мобилни или десктоп компјутери. 

Технологијата зад студиото за казино во живо

Но, љубопитните играчи би сакале да знаат нешто или шест за технологијата зад студиските игри во живо и како тие функционираат. Оваа статија ја открива мистеријата. 

Кратка историја на игрите во живо

Игри со дилери во живо може да изгледа како сосема нова идеја за многумина. Но, оваа идеја за прв пат беше замислена во 1998 година. За жал, интернетот и компјутерските технологии тогаш беа далеку зад себе, што го оневозможуваше преносот на игри во живо. Размислете за ова; 3G интернетот беше лансиран во мај 2001 година. Па дури и со тоа, многу 3G телефони беа недостапни, а интернетот беше бавен.

Но, лансирањето на телефоните iPhone и Android во 2007 и 2008 година го промени пејзажот. Покрај тоа, 4G беше лансиран во 2009 година, давајќи им на повеќе корисници на мобилни телефони пристап до интернет. Случајно, токму во овој период беа лансирани првите казино игри во живо. Сега кога паметните телефони се задолжителни уреди, пристапот до казино игрите е само еден допир на екранот. 

Технологија на казино студио во живо

Па, како да казина во живо работа? Едноставно е! Играчите пристапуваат до игрите на нивните мобилни телефони или компјутери во реално време. Овие игри се емитуваат во HD (High Definition) видео, иако некои студија како Playtech поддржуваат стриминг 4K. 

Тоа рече, во живо казино студија користете ја технологијата OCR (оптичко препознавање знаци) за да ги преведете сите дејства во просторијата во читливи податоци. Овие податоци потоа се пренесуваат до играчите и дилерите, давајќи ви реално искуство со игри. Играчите можат дури и да комуницираат со крупието преку разговор во живо.

Исто така, вреди да се напомене дека студиата за казино во живо имаат до три соби. Првата просторија е местото каде што дилерот и гејмерите ја играат играта. Втората просторија е делот за софтвер, каде што работи сè. И конечно, менаџерите и аналитичарите на казиното седат во третата просторија за да се осигураат дека никој не изневерува. 

Важни компоненти во живо казино студио

За казино студио во живо да работи непречено, му треба повеќе од софтвер за OCR. Подолу се дадени некои критични компоненти на врвните казина во живо: 

Вистински дилери со луѓе

За повеќето играчи, домаќините и дилерите на играта во живо се само убави девојки со основна обука за казино. Но, ќе се изненадите што студиата во живо ги вработуваат најдобрите професионалци во играта. Овие казина ги преквалификуваат своите вработени за да се погрижат да им понудат на играчите пријателско искуство и знаење. 

Семонасочни камери

Операторите на студиото во казино во живо инсталираат сенасочни камери за да им дадат на играчите и на дилерите поглед од орел низ просторијата. Овие камери се обично мали и моќни за да го снимат секој момент од играта. На пример, една камера може да ја гледа табелата додека другата ги зумира кадрите. Другата камера може да го пренесува целото студио.

Контролна единица за игра (GCU)

Контролната единица за игри (GCU) е како процесорот на студиото во живо. Оваа технологија гарантира дека игрите се пренесуваат во реално време без никакви грешки. Тоа е уред со големина на кутија за чевли инсталиран на секоја табела за кодирање на видео податоци што се пренесуваат од табелата. Едноставно кажано, тоа обезбедува беспрекорно искуство со игри. 

Транспарентност

Казино игрите во живо се во тренд овие денови поради факторот на транспарентност. Освен сееднонасочни камери и добро обучени крупиери, овие студија се лиценцирани и во нивните земји. На пример, Evolution моментално има повеќе лиценцирани студија во Европа, САД и Јужна Америка. Некои студија дури и да инсталираат ТВ екрани за проследување вести во позадина. 

Технички барања играчите треба да ги исполнат

Некои играчи брзо го вперуваат прстот за обвинување во казиното во случај на неуспех на играта. Но, има некои технички барања кои овие играчи не ги исполнуваат. Прво, вашата интернет конекција треба да биде брза и сигурна. Не очекувате да уживате во беспрекорно искуство со играње во живо со 3G телефон, нели? На минимум, користете 4G, иако 5G или Wi-Fi ќе бидат најдобри. 

Тоа не е сè; вашиот компјутер или мобилен телефон треба да има „просечни“ спецификации. На пример, iOS 9 или Android 5 или понов е најдобриот пренос на казино во живо. Исто така, минималната резолуција на екранот треба да биде 1024 x 768 p. Но, добрата вест е дека повеќето модерни телефони и компјутери треба лесно да се справат со активностите на онлајн игри. 

Еволуцијата сè уште доминира

Evolution Gaming моментално е најголемиот студиски оператор во живо. Овој агрегатор на содржини во живо има до 11 студија распространети низ повеќе земји, вклучувајќи го и брзорастечкиот пазар во САД. Само во јули минатата година, компанијата го лансираше своето единаесетто студио во Мичиген. Компанијата има и други најсовремени студија во Пенсилванија и Њу Џерси. 

Но, Evolution не е единствениот студиски оператор во живо во сцената на iGaming. Други компании како Pragmatic Play, Authentic Gaming, Betsoft, Playtech, Microgaming и Vivo Gaming оттогаш се приклучија на кавгата. Но, како што е сега, Еволуцијата е сè уште далеку напред во однос на технологијата и библиотеката за игри.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр
2024-04-17

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр

Вести