Блек Џек

November 7, 2021

Дали е можно броење карти во Блек Џек во живо?

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherRajesh NairResearcher

Броењето карти во блек џек е испробана и докажана стратегија измислена од Ед Торп во 60-тите. Играчите, особено иконскиот тим на МИТ, со оваа стратегија освоија милиони на казиното. Но, колку и да звучи примамливо, броењето карти во онлајн коцкањето не е тема за која многу се дискутира.

Дали е можно броење карти во Блек Џек во живо?

Значи, дали е можно да се бројат карти додека играте блек џек на најдобрите казина во живо на интернет? И ако да, дали е воопшто профитабилно на долг рок? Не грижете се; оваа статија одговара на сите овие прашања и многу повеќе.

Што е броење карти во Блек Џек?

Интернетот е преплавен со „експерти“ за блек џек кои тврдат дека броењето карти е посебна резерва за математичарите. Но, тоа не е така. Броењето карти е разумно едноставна стратегија каде играчите продолжуваат да вршат бројка од сите карти што дилерот ги поделил. Оваа информација може да ви даде прикрај да ѕирнете кои картички да ги предвидите.

Сепак, броењето карти ќе ви открие дали имате какви било шанси да постигнете природен блек џек или 21. Ако играте на маса погодна за играчите, тогаш може да добиете стапка на исплата од 3:2 за тоа. Сепак, некои табели нудат исплати 6:5.

Броење картички и пенетрација на палубата

Ако сте искусен блек џек играч, тогаш „пенетрација на чевли или палуба“ не ви е туѓ термин. Тоа генерално се однесува на бројот на поделени блек џек картички пред да се сменат картичките. Крупието се меша кога ќе се достигне специфична сечена карта во игрите со чевли, додека фиксен број на кругови се применува во игрите на една палуба.

На пример, кога играте блек џек со 8 палуби и кога дилерот дели пет палуби пред да го смените, тоа значи дека вашата стапка на пенетрација на палубата е 62,5% (5/8). Од друга страна, можете да седите на маса со 6 палуби, а крупието разделува пет од палубите пред да се смести. Во овој случај, стапката на пенетрација е 83,3% (5/6).

Од овие примери, очигледно е дека вашата бројка ќе биде попрецизна со првиот. Тоа е затоа што ви треба стапка на пенетрација од најмалку 70% до 80% за да остварите сериозен профит. Сè друго само додава поголема нестабилност.

Зошто броењето картички преку Интернет е речиси невозможно

Па, зошто онлајн казината почесто ги мешаат картичките? Едноставните, онлајн казина зависат од софтвер за мешање на нивните картички без губење време. За возврат, тие ја намалуваат стапката на пенетрација на палубата на речиси нула.

Од друга страна, копнените казина не ги мешаат картите почесто затоа што се плашат да ја изгубат предноста. Со други зборови, тие добиваат повеќе профити на долг рок со делење на повеќе раце.

Затоа, почестото мешање на картичките може да ја забави играта и да го намали профитот од копнените казино. Сè на сè, броењето картички и пенетрацијата на палубата е „невозможна мисија“ на повеќето веб-локации за онлајн коцкање.

Казината во живо дозволуваат броење картички

За среќа, многу места за коцкање нудат во живо дилер блек џек игри. Овие игри се пренесуваат во реално време од копнените казина, а професионалните крупиери им ги разменуваат картите на играчите.

Имајќи го тоа на ум, секогаш е најдобро да останете дома и да броите карти на онлајн блек џек во живо. На крајот на краиштата, условите се неверојатно слични на она што го добивате во копнено казино.

Запомнете, сепак, дека казината во живо знаат повеќе за пенетрацијата на палубата и броењето картички отколку вие. Затоа дилерот ќе го измеша чевелот за да спречи многу пенетрација на палубата, иако не толку често. Овде, процентот е нешто помеѓу 50% и 75%. Сега тоа е доволно за да ви даде предност.

Заклучок

До овој момент, безбедно е да се заклучи дека броењето картички во блек џек во копнено казино е најдобро. Тоа е затоа што повеќето онлајн казина често ги мешаат картичките.

Но, како што е кажано, казина во живо им нудат на играчите стапка на пенетрација на палубата од 50% до 75%, што е доволно добро, имајќи го предвид бројот на разни расходи во копнено казино.

Исто така, важно е да се забележи дека онлајн казината им даваат на играчите пониска предност од нивните колеги од тули и малтер. Играчите можат да го скратат работ на куќата на помалку од 0,5% во споредба со 1,5% на копнените маси со правилна стратегија.

Сè што е кажано и направено, тоа е сценарио за победа-победа, иако играњето блек џек во казина во живо нуди поголема удобност и профитабилност.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр
2024-04-17

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр

Вести