Блек Џек

July 25, 2022

Совладете ја уметноста на играње блек џек во живо со овие совети

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherRajesh NairResearcher

Блек џек во живо е класична игра со карти која привлекува играчи во толпа. Едноставно е да се игра бидејќи само треба да го победите дилерот на казино во живо до вкупно 21 за да победите. И уште повозбудливо, можете да користите оптимални стратегии за значително да го намалите работ на куќата. 

Совладете ја уметноста на играње блек џек во живо со овие совети

Значи, ако сè уште сте гринхорн во блек џек со дилер во живо, оваа статија е насочена кон вас. Ќе научите неколку паметни совети кои ќе ви помогнат да ја играте оваа класична игра со карти како професионалец. 

Како да играте блек џек со дилер во живо

Играње блек џек во живо е една од најлесните работи што некогаш ќе ги направите во најдобрите казина во живо. Играчите започнуваат со избирање блек џек игра за играње и потоа го ставаат својот облог. Потоа, ќе ги изберете чиповите за обложување, а дилерот ќе подели по две карти на двете страни. Дилерот добива карта со лицето нагоре и со лицето надолу. Картата свртена надолу е дупната карта. Запомнете дека кецовите се бројат како 11 или 1, а другите карти ја претставуваат нивната вредност на пип. Целта е едноставна; погоди блек џек или нешто блиску до 21 за да го победи дилерот.

Врвни стратегии за блек џек на казино во живо

Совет #1. Изберете ја табелата внимателно

Почетниците само влегуваат и почнуваат да играат која било блек џек игра. Но, интелигентните играчи обрнуваат внимание на тоа како се исплаќа табелата. Вообичаено, повеќето блек џек игри се исплаќаат со 3:2 или 6:5. Но, која е разликата помеѓу овие табели?

Создавањето победничка рака во блек џек 3:2 ви дава исплата од 3 долари на секои два или коефициент од 1,5:1. Но, ако играте на табела 6:5, исплатата е 6 долари на секои пет или 1,2:1 коефициент. Оваа разлика може да изгледа мала, но несомнено ќе влијае на долгорочната добивка. За среќа, повеќето казина во живо нудат табели за плаќање 3:2.

Совет бр. 2. Не земајте осигурување

Осигурувањето е спореден облог во блек џек што е достапен откако ќе се исцрпат сите почетни карти и дилерот покажува кец. Како и другите странични облози за блек џек, облогот за осигурување е независен од оригиналниот облог. Исто така, мора да се откажете од 50% од вашиот облог за да го земете. Звучи добро, а?

Но, овој примамлив страничен облог е всушност добро направен трик за зголемување на работ на куќата. Работата е во тоа што ако дилерот има Ace картичка, нивните шанси да извлечат кец се околу 33%. Ако додадете во исплатата 2:1, овој облог можеби нема да вреди за маката. 

Совет бр. 3. Не удвојувајте ако дилерот покаже кец

Дознајте за најдобрите моменти за удвојување ако сте почетник во блек џек. Удвојувањето е за зголемување на големината на вашиот првичен облог до 100%. За возврат, играчите добиваат дополнителна картичка, а дотичниот играч стои. 

Со тоа, никогаш не удвојувајте кога дилерот покажува кец. Тоа е затоа што нивните шанси да ја постигнат магичната бројка се преголеми. Исто така, не удвојувајте ако вредноста на вашата рака е повеќе од 11, бидејќи може да попуштите. 

Совет #4. Двојно надолу во вистинскиот момент

Удвојувањето е ефикасна стратегија за блек џек, па затоа треба да се држите до неа. Кога вкупниот број на дланките ви е 11, вашите шанси да постигнете 21 или нешто блиску до него се големи ако се удвоите. Замислете да добивате кец ако имате мека 17 или тврда 11.

Зборувајќи за меки и тврди карти, удвои ако имаш меки 18, 17 или 16. Можете исто така да удвоите со тврда 10 или 9. Но, дилерот мора да има карта со низок ранг (2-6) и во двете сценарија. 

Совет #5. Да удри или да стои?

Удирањето и стоењето се два популарни блек џек потези. Да се погоди значи да побарате дополнителна картичка со едноставно допирање на табелата. Од друга страна, стоењето значи задржување на вашиот вкупен износ и завршување на играта. Која стратегија и да ја одберете зависи од раката на дилерот. 

Ако дилерот покаже ас или карта со вредност од 10, треба да погодите ако држите 10 затоа што има големи шанси да постигне 10. Но, треба да стоите или да ризикувате да се разбиете ако вашата рака има нешто повеќе од 17. Значи, удри на 8 или помалку и застани на 12 или повеќе. 

Совет #6. Играјте варијанти на играта во живо

Блек Џек е флексибилен во живо казино игра кој доаѓа во многу облици и дизајни. Лесно е да се најдат варијанти на блек џек во живо во казина во живо. Целта е да им се даде на играчите наградувачко и забавно искуство додека се одржува класичната природа на играта. 

Размислете за Lightning Blackjack од Evolution, на пример. Во оваа игра, играчите добиваат еден тон случајни множители кои можат да постигнат од 2x до 25x на победничката рака. Ако имате среќа, можете да освоите сума што ќе ви го промени животот на варијанти на блек џек со дилер во живо. 

Завршен совет

Видете, има многу вештини за да се победи куќата на сопствената игра. Покрај техниките наведени погоре, можете да броите и картички, да ги искористите предностите на бонусите, да ги разделите картичките итн. 

Но, еве еден совет; не сметајте на ништо, бидејќи среќата игра значајна улога во резултатите од блек џек. Друга работа, можете да го спуштите работ на куќата, но куќата секогаш ќе има предност. Значи, само забавувај се!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр
2024-04-17

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр

Вести