Блек Џек

March 5, 2021

Single Deck Vs. Стратегија на повеќе палуби Блек Џек

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherRajesh NairResearcher

За новите играчи на блек џек, изборот на соодветна стратегија за блек џек може да потрае долго време. Можеби сте забележале дека оваа популарна игра со карти се игра или на една палуба или на повеќе палуби. Но, дали овој аранжман навистина е важен? И ако е така, која треба да ја користите кога ја играте играта? Продолжете да читате за попрецизно и подобро да ги разберете тие разлики.

Single Deck Vs. Стратегија на повеќе палуби Блек Џек

Што е блек џек за еден дек?

Во стратегијата за блек џек со една палуба, гејмерите треба да имаат вредност на рака помала од 21 или кој било друг број блиску до 21 пред дилерот. Направете го ова без да прескокнувате или разбивате. Друга победничка стратегија е прво да се скрши дилерот. На почетокот, играчот ќе стави облог, а потоа картите се делат и на играчот и на дилерот. Играчите можат да изберат да удираат, да застанат или да престанат да цртаат карти. Можете дури и да ги удвоите или поделите картичките.

Што е Мулти Дек Блек Џек?

Ова е несомнено најшироко користената стратегија кога играте блек џек во казино во живо. Повеќекратните блек џек на палуби дојдоа до израз за да се отстрани броењето карти со воведување на 8, 6, 4 или 2 палуби карти. Исто така, раните играчи ја искористија предноста на нискиот раб на блек џек со една палуба. Така, за работите да бидат малку попредизвикувачки, беше воведен блек џек со повеќе палуби. Сепак, работ на куќата и шансите варираат поради разликите во палубата. Подолу е куќниот раб на блек џек со повеќе палуби:

  • Осум палуби - 0,65%

  • Шест палуби - 0,64%

  • Четири палуби - 0,60%

  • Две палуби - 0,46%

    Броење карти со помалку палуби

    Броењето карти е популарна предност за блек џек во живо каде што гејмерите го следат релативниот број на десетици и асови на палубата. Сега можете да донесете одлука во зависност од пониските картички. Палубата со неколку високи картички најверојатно ќе даде природна и три до две исплата. Со едноставни зборови, тоа значи дека играчот може да влезе во профитабилна ситуација со подигање на своите облози во специфични услови.

За жал, невозможно е да се влезе во оваа ситуација со повеќе палуби. Погледнете го вака; сите асови се веќе поделени кога се игра една игра на палуба. Можно е да ви поделат блек џек што го прави одличен потег за рамно обложување на минималната табела. Но, во чевли со 8 палуби, сè уште имате 28 кеса на палубата. Во овој случај, шансите да ви биде доделен блек џек се намалени, но не мора да бидат 0.

Зошто удвојувањето надолу не функционира со блек џек со повеќе палуби

Земете го овој пример: вашите први две блек џек карти се 2 и 9, што ви дава вкупно 11. Од друга страна, дилерот покажува 6. Ако сте запознаени со основната стратегија за блек џек, вашиот следен потег треба да биде да се удвои. Ќе се надевате дека ќе добиете 10, што ќе ви го даде тој непобедлив вкупно 21.

Ако играте на една палуба блек џек игра, досега имаш отчето 49 картички. Но, бидејќи ниту една не е 10-ка, веројатноста да се спушти 10 во следната картичка е 16/49. Процентуално тоа е 32,65%.

Во игра со 8 палуби, ќе имате 144 10-ки преостанати во вкупно 513 карти на палубата. Тоа прави 28,07% веројатност, што е огромна разлика. Запомнете, имате уште карти во вредност од 2, 6 и 9 преостанати на палубата.

Клучни средства за носење: Избегнувајте единечни палуби

Иако повеќето казина во живо на интернет привлечете ги играчите со ветување за игри на еден дек, тие не го одржуваат зборот. Тоа е затоа што нивната исплата на игрите во една палуба е 6:5 наместо старомодните 3:2. Сега тоа значи дека ќе имате зголемен раб на куќата за 1,45%. Затоа, избегнувајте ги игрите на еден палубата како чумата додека не најдете некоја што дава 3:2.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр
2024-04-17

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр

Вести