Игри

January 2, 2023

Дали игрите во живо во казино конечно ќе преземат во 2023 година?

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherRajesh NairResearcher

Влијанието на игрите со дилери во живо на онлајн индустријата за коцкање не може да се потцени. Овие игри им овозможуваат на играчите на онлајн казино да имаат животно искуство во модерни студија управувани од професионални дилери и презентери. Но, и покрај постигнувањата, има уште многу простор за подобрување. Овој пост дискутира за иднината на игрите во казино во живо и зошто треба да очекувате значителни промени во 2023 година и покрај очигледните пречки. 

Дали игрите во живо во казино конечно ќе преземат во 2023 година?

Ефектите на Ковид-19 во 2022 година и пошироко

Кога беше пријавен првиот случај на „Ковид-19“ во декември 2019 година, повеќето очекуваа тоа да биде еден од оние извештаи „облак што поминува“. Набргу до 2020 година и делови од 2021 година, светот ја виде целосната сила на пандемијата, при што многу индустрии кои се занимаваат со лично услуги ги прекинаа или ограничуваа операциите. 

Но, и покрај придобивките, слободно може да се каже дека светот сè уште не е надвор од шумата. Во мај 2022 година, светот забележа пораст на инфекции благодарение на отпорните варијанти на вирусот. Во Кина се пријавени 38.500 нови случаи заклучно со 27 ноември 2022 година, при што земјата воведе локализирани заклучувања. За среќа, стапките на смртност не се толку загрижувачки овој пат.

Значи, како Ковид-19 се поврзува со иднината на игрите во казино во живо? Работата е што копнените казина не се опоравија целосно од ефектите на Корона. Ова значи регулирани живи казино сајтови ќе продолжи да жнее многу, при што повеќето „социјални“ играчи претпочитаат игри со дилери во живо поради нивната вистинска природа. Тоа е ситуација која копнените казино оператори ќе бараат да ја искористат во 2022 година и понатаму. 

5G ќе одигра голема улога

Искусните играчи на казино во живо ја знаат важноста на брзите брзини на интернет. Бидејќи игрите во живо се проследуваат со HD и 4K квалитет, брзите брзини на преземање и пропусниот опсег се клучни за вашата игра. Идеално, играчите не би сакале да пропуштат картичка или инструкција издадена од дилерот. Други функции кои зависат од интернет-врската вклучуваат табла со водачи, статистика во играта, разговори во живо и многу повеќе.

Но, иако 4G може лесно да се справи со повеќето од овие барања, 5G ветува дека ќе ги направи работите уште помазни. Во 2023 година, очекуваме да видиме пошироко покривање на 5G бидејќи ширењето продолжува да се зголемува ширум светот. Во идеални услови, брзината на преземање 5G може да достигне 10 GB во секунда, што е 10 пати побрзо од 4G. Ова е нивото на перформанси потребно за да останете поврзани во дилерската соба во живо. 

Исто така, постојат гласини дека 6G интернетот може да биде достапен до 2030 година или порано. Експертите очекуваат овие мобилни податоци од шестата генерација да достигнат 1 ТБ во секунда на клеточните површини и имплантите за Wi-Fi. Но, дотогаш, 5G конекцијата ќе биде добро за случајните корисници. Оваа технологија се очекува да ги поддржи некои од најзначајните иновации во иднината. 

VR (виртуелна реалност) игри

VR gaming е примена на автентични 3D средини во видео и казино игри. Овие опкружувања се дизајнирани да понудат побогато искуство со игри од реалниот свет. Играчите на VR уживаат во поголема неизвесност и неверување, што ги прави сесиите за игри пореални.

Имајќи го кажано тоа, онлајн индустријата за коцкање е позната по брзото прифаќање и инкорпорирање на нови искуства. Како што се очекуваше, Evolution води од напред по лансирањето на Gonzo's Treasure Hunt во јуни 2021 година. Ова е првата онлајн казино игра со VR режим и користи уникатен спој на онлајн слотови и казино игри во живо. Замислете да трчате покрај Гонзо во џиновскиот ѕид од 70 камења додека дилерот ве бодри. Звучи нереално, нели?

Но, и покрај оваа пресвртница иновација, VR игрите допрва треба да го достигнат својот потенцијал. Тоа делумно се должи на скапите VR слушалки и дизајнерските предизвици што може да ги заплашат луѓето со ограничени вештини. Исто така, паметните телефони и таблетите обезбедуваат подеднакво извонредни искуства, успевајќи да ги задржат слушалките за VR на полиците. Но, тоа се очекува да се промени во 2023 година, бидејќи слушалките за VR стануваат подостапни и поедноставни. 

Распространета регулатива за онлајн коцкање

Легалното онлајн коцкање станува широко распространето овие денови, нешто што ќе ги фаворизира операторите на казино во живо. Претходните години многу земји го олабавија своето долгогодишно противење на коцкањето и спортското обложување. Тие сметаат дека коцкањето е витален извор на приход се додека тоа се практикува безбедно и одговорно. 

Пример се САД, кои забележаа широко распространето легално коцкање откако Врховниот суд ја отфрли PASPA во 2018 година. Во моментов, најмалку шест држави дозволуваат играње на онлајн казино, а се очекува повеќе законодавство во 2023 година. Онтарио е уште еден клучен пазар што ги отвори вратите за онлајн коцкарски оператори во април 2022. Во Европа, Унгарија ќе го прекине долгиот државен монопол во јануари 2023 година. 

Но, не грижете се ако коцкањето преку Интернет е нелегално во вашата област. Сè уште можете да играте онлајн казино игри во живо на офшор веб-страниците бидејќи повеќето закони за коцкање не допираат до коцкањето на Интернет. Ова им остава простор на меѓународните онлајн казина да примаат играчи од овие земји. Сепак, проверете дали казиното во живо е лиценцирано и регулирано пред да се приклучите. Ќе ви помогне доколку читате и прегледи на интернет за да утврдите дали казиното има позитивна репутација меѓу играчите. 

Очекувани неуспеси за игри во казино во живо

И покрај тоа што иднината изгледа светла за игрите во казино во живо, неколку недостатоци може да ја спречат индустријата да достигне поголеми височини во 2023 година. Прво, очекувајте да продолжите да користите вистински пари за играње игри во казино во живо. За разлика од RNG игрите напојувани со казино софтвер, развивачот на игри во живо мора да постави студио со камери, маси и професионални дилери. Тие трошат цело богатство подготвувајќи игри во живо, што значи дека играчите мора да направат минимален облог во реални пари за да играат. 

Друга работа што веројатно ќе ги спречи игрите во живо во казино да го достигнат нивниот вистински потенцијал е бавното темпо со кое земјите го регулираат коцкањето преку Интернет. Како што беше кажано претходно, онлајн казино играњето во САД е легално само во шест држави, за разлика од онлајн спортското обложување, кое е широко распространето. Исто така, многу азиски и африкански земји имаат плитки закони за коцкање, што остава простор за нелегални практики на коцкање.

Генерално, работите изгледаат добро за казина во живо и за онлајн коцкање воопшто. Распространетата 5G конекција ќе ја поттикне активноста дури и кога повеќе земји ги преуредуваат своите закони за коцкање. И запомнете, потребен ви е само мал буџет за да играте на најдобрите онлајн казино сајтови во живо. Во повеќето случаи, облогот би чинел само 0,10 долари. Играјте одговорно!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр
2024-04-17

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр

Вести