Игри

October 28, 2021

Зошто играчите плаќаат за да играат игри во казино во живо

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherRajesh NairResearcher

Кога првата страница за коцкање беше лансирана во средината на 1990-тите, никој не очекуваше играјте игри во живо хостирани од дилери од реалниот живот на интернет. Денес, гејмерите ги напуштаат своите копнени казино членства во корист на играње во најдобрите казина во живо.

Зошто играчите плаќаат за да играат игри во казино во живо

Но, за разлика од RNG игрите, играчите плаќаат дури 5 долари за да уживаат во живо казино игри како што се блек џек, игра на зарове, рулет и бакара. Значи, зошто е тоа што овие игри се поскапи за играње од игрите со RNG? Подолу се фактите!

Казината во живо мора да им платат на дилерите

Една од главните причини зошто играчите често ги посетуваат казина во живо на интернет е да комуницираат со пријателските крупиери. Обично, живите крупиери ги раздаваат картите и им помагаат на почетниците да се населат секогаш кога е можно. Исто така, дилерите во живо се одговорни за приковување на мамените играчи или за исфрлање на непослушните играчи.

Но, како што се очекуваше, тие наплаќаат од казиното мала надокнада за овие услуги. На крајот на краиштата, дилерот има сметки што треба да ги врати дома. Со други зборови, онлајн казината во живо им исплаќаат плати. Поради ова, играчите не можат да резервираат место ако не вложиле облог со вистински пари.

Преносот на игри во живо е скап

Поставувањето студио за казино во живо е неверојатно слично на казина од тули и малтер. Освен крупието во живо, ќе забележите табели, картички и се останато што ќе го добиете во казино од реален живот. Во некои случаи, казината во живо прикажуваат огромни ТВ екрани во позадина кои прикажуваат меѓународни станици за вести во реално време. Се разбира, ова го зголемува факторот на транспарентност.

Но, колку навистина чини преносот на казино игри во живо? Многу! Иако нема фиксни трошоци за ова, можете да бидете сигурни дека казината трошат богатство за да проследуваат игри.

На пример, повеќето казино студиа се фиксирани со сееднонасочни камери за да им дадат на играчите подобар поглед. Исто така, казината трошат значителни суми за купување и одржување на софтверот за дилерската соба во живо. Затоа, не влегувајте со празни раце.

Игрите во живо нудат подобри исплати

Не може да се негира дека повеќето играчи на казино претпочитаат да играат RNG игри како видео слотови. Всушност, повеќето награди за казино се поврзани со онлајн слотови и RNG игри воопшто. Но, тука е тајната; казината знаат дека некои игри во живо како што се блек џек и покер полесно се добиваат кога се користи оптимална стратегија. Запомнете, игрите како блек џек и покер нудат предност од помалку од 1%.

Така, за да се надомести загубената земја, казината им наплаќаат на играчите за да ги играат овие игри на маса во живо. Но, сепак, повеќето казина во живо им нудат на играчите чести бонуси и награди, иако не толку колку што ќе добиете со RNG игрите. Некои дури обезбедуваат неделни, месечни или дневни турнири во готовина. Но, генерално, тоа е работа со плаќање за играње.

Игрите со дилерите во живо сè уште се достапни за играње

Идејата да играте RNG игри без да ризикувате ништо може да биде неодолива. Сепак, нема да плаќате многу за да играте казино игри во живо. Обично, облогот е нешто помеѓу 1 и 10 долари по рака. Сега споредете го ова со она што го трошите на копнени места, што е нешто помеѓу 10 и 25 долари.

На пример, гејмер игра на блек џек маса од $1/рака во живо, играјќи 50 раце на час. Сега ова значи дека играчот троши најмалку 50 долари/час. Имајќи предвид дека работ на куќата е 1%, теоретската загуба на играчот на час е 0,50 долари.

Од друга страна, ако истиот играч се обложи на минимум $10/рака и игра 50 раце на час во копнено казино, тој ќе изгуби 5 $/час. Тоа е ако работ на куќата остане непроменет.

Заклучок

Сè што е кажано, преносот и управувањето со игри со дилери во живо не е лаичка задача. Казината трошат огромни суми за плаќање на дилерите, за управување со софтверот и за поставување на најсовремено студио. Но, како што беше кажано погоре, не му треба огромна сума за да уживате во искуство со дилер во живо. Само најдете прифатлива маса и искористете ги своите вештини за да ја добиете играта. Тоа е тоа!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр
2024-04-17

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр

Вести