National Gambling Authority of France

Онлајн коцкањето се најде во француската јурисдикција пред околу 11 години (поточно 2010 година). Тоа беше по донесувањето на таканаречениот француски закон за коцкање, кој исто така отстапи место за воспоставување на Autorité de Régulation des Jeux en Ligne (ARJEL), чиј мандат беше регулирање на индустријата за онлајн коцкање во Франција. Ова тело, сепак, се преклопи во 2020 година.

На негово место дојде Autorité Nationale des Jeux (ANJ), или Националната управа за коцкање на Франција, која сега (од 2021 година) е официјалниот орган што го регулира коцкањето во земјата. Сепак, за разлика од неговиот претходник, кој контролираше само 11% од францускиот пазар за коцкање, АНЈ ја означува својата моќ на неверојатни 78% или повеќе од пазарот за коцкање во земјата.

National Gambling Authority of France
Дали се безбедни лиценцираните казина ANJ?
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherRajesh NairResearcher

Дали се безбедни лиценцираните казина ANJ?

Со оглед на тоа што значителен дел од возрасната популација на Франција се занимава со коцкање, требаше да се формира национална управа за коцкање на Франција. Сите казина лиценцирани од ова тело мора да имаат цврсти мерки за одговорно коцкање. Кога станува збор за лични и финансиски податоци, овие казина во живо мора да покажат дека се усогласени со законите за приватност.

Казината мора да понудат и фер игри; организацијата има нулта толеранција на местење дивеч. Со такви строги протоколи во сила, ANJ ги уверува француските играчи за безбедност и безбедност во онлајн казината. Какво робусно тело за лиценцирање на казино!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)