Вести

February 22, 2023

888 ги суспендира сметките на ВИП играчи на Блискиот Исток

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherRajesh NairResearcher

888, водечка компанија за онлајн коцкање, ги затвори своите сметки на ВИП играчи на Блискиот Исток поради внатрешна истрага за непочитување на прописите за спречување на перење пари. Управниот одбор на компанијата најави итно суспендирање на овие сметки поради недостатоци во процесот само во овој регион. 

888 ги суспендира сметките на ВИП играчи на Блискиот Исток

Во соопштението, 888 рече дека специфичните протоколи во врска со KYC (Запознајте го вашиот клиент) и правилата за спречување на перење пари не биле почитувани. Компанијата управува со некои од најдобрите казино сајтови во живо на Блискиот Исток, вклучувајќи 888 Казино и 777 Казино. 

Како резултат на најновиот развој, стравувањата на инвеститорите доведоа до пад на цената на акциите на компанијата со седиште во Гибралтар за над 25%. Ова е најголем пад на акциите на 888 од 2006 година. Имајте предвид дека пазарната вредност на компанијата за коцкање се намали за повеќе од 70% во последните дванаесет месеци.

Уште полошо, компанијата забележа дека нивните приходи би можеле негативно да влијаат до 3% (околу 50 милиони фунти) доколку суспензиите останат на сила. Ова докажува колку играчите на Блискиот Исток се важни за 888.

Во исто време, 888 го објави заминувањето на Итаи Пазнер, кој беше извршен директор во последните четири години. Пазнер работеше со компанијата повеќе од две децении. Џонатан Менделсон, претседавачот на компанијата, ќе ја пополни оваа празнина, преземајќи привремени извршни должности додека одборот бара наследник на Пазнер.

Менделсон категорично изјави дека тој и одборот имаат приоритет за исполнување на нивните обврски за усогласеност. Тој рече дека одборот презел одлучувачки чекори откако дознал за проблемите во врска со ВИП сметките на 888 на Блискиот Исток. Менделсон додаде дека 888 ќе биде решителен во напорите за усогласување да создаде робустен и одржлив бизнис.

За да ги ублажи стравувањата на инвеститорите, 888 Gaming побара Јарив Дафна, финансискиот директор кој се очекуваше да замине на крајот на март, да остане до крајот на годината. 

Треба да се напомене дека во последниве години, на Комисија за коцкање во Обединетото Кралство има изречено казни за 888 поради непочитување на прописите. Британскиот регулатор за коцкање изрече казна од 9,4 милиони фунти на обложувалница минатата година, трета највисока досега, поради повеќе проблеми што предизвикаа клиентите да претрпат значителни загуби за време на пандемијата.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр
2024-04-17

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр

Вести