Блек Џек

November 7, 2023

6 вообичаени грешки што треба да ги избегнувате додека играте блек џек во живо

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherRajesh NairResearcher

Блек џек во живо не е комплицирана игра. Правилата се едноставни и секој може да почне да ја игра играта откако ќе помине неколку минути за да ја научи. Сепак, тоа не значи дека играчите не можат да прават грешки додека играат Блек Џек во живо. Многу е вообичаено почетниците во блек џек во живо да прават грешки. 

6 вообичаени грешки што треба да ги избегнувате додека играте блек џек во живо

Ако не внимавате, може да изгубите многу пари. За да ви помогнеме да го избегнете тоа, еве ги нашите најчести грешки што не треба да ги правите додека играте блек џек во живо. 

Грешка # 1: Избор на табели за блек џек 6:5 во живо

На најдобрите казина во живо, има еден тон опции за блек џек во живо. Додека повеќето табели ги имаат истите правила, некои имаат мали разлики. Една од најчестите разлики со кои може да се види блек џек во живо е дека некои табели ќе нудат исплати од 6:5 наместо 3:2.

Луѓето често грешат да ги испробаат, но секогаш треба да ги избегнувате. На табелите 3:2, добивате поврат од 750 долари за секои 500 долари што сте ги обложиле. Од друга страна, во 6:5 добивате поврат од 600 долари за секои 500 долари. 

Нема смисла да одите на маса што ви плаќа помалку за победа кога другите табели ви плаќаат повеќе за победа. Табелите за блек џек во живо кои плаќаат 3:2 се оддалечени само еден клик, затоа секогаш одете по нив.

Грешка #2: Не се придржуваме до основната стратегија за Блек Џек

Критична грешка што многу играчи ја прават во блек џек со дилер во живо е отстапувањето од основната стратегија за блек џек. Оваа добро воспоставена стратегија е дизајнирана да го минимизира работ на куќата, максимизирајќи ги вашите шанси за победа. Застранувањето од него, особено во опкружувањето под висок притисок на онлајн казината во живо, може да доведе до импулсивни одлуки и зголемени загуби.

 За да се избегне оваа замка, играчите треба да се запознаат со основните табели за стратегии, кои ги детализираат најдобрите дејства за која било дадена рака. Доследната примена на овие упатства за време на сесиите за блек џек во живо обезбедува подисциплинирана и пресметана игра, значително зголемувајќи ја веројатноста за успех на масата за виртуелен блек џек.

Грешка бр. 3: земање осигурување

Кога ќе видите дека дилерот има Ас во блек џек, дилерот ќе им понуди на играчите осигурување, што во суштина е залог на дилерот дека ќе добијат блек џек. Преземањето осигурување е голема грешка бидејќи ја намалува вкупната веројатност да се добие позитивен исход. 

Размислете за тоа на овој начин. Ако се обложите на едно фрлање паричка, вашата веројатност за победа е доста висока. Меѓутоа, ако се обложувате глави на друго фрлање паричка додека се обложувате на првото фрлање паричка, шансите тоа да се случи се мали. 

Грешка бр. 4: Разделување 10-ки

Ако добиете две 10-ки, нема смисла да се делите. 20 е пристојна рака за играње во Блек Џек, со многу големи шанси за победа. Не правете грешка да делите 10-ки. Наместо тоа, можете да стоите со рака и да видите што се игра. 

Сплит 8-ки

Честа грешка што луѓето ја прават е тоа што не делат 8-ки. Кога ќе добиете две осми, ризикувате да надминете 21 ако погодите. Од друга страна, ако стоите на рака, ризикувате да се разбиете бидејќи 16 не е одлична рака. Секогаш е подобро да се разделите кога имате две 8-ки.

Грешка #5: Лошо разбирање на знаковен јазик

Играчите треба да ги користат рацете за да ги покажат своите потези. Тоа е ефикасен начин да се спречат недоразбирањата. Без оглед на типот на масата што ја играат, поставете ги дополнителните чипови на левата страна на оригиналниот облог како поделен или двојно. За да избегнат какви било грешки во блек џек, тие треба да го разбираат знаковниот јазик.

Грешка бр. 6: Не знаејќи кога треба да се удвои

Удвојувањето може да биде нешто паметно да се направи кога имате разумни шанси следната картичка да ве приближи до 21, без всушност да резултира со биста. Сепак, постои исклучок од ова, а тоа е кога дилерот има Аце. Под претпоставка дека играте варијанта што го има правилото S17, каде што дилерот стои на мека 17 рака, тогаш Удвојувањето на 11-ките не е нешто што треба да го правите, и треба само да погодите. Во онлајн казина каде што дилерите сè уште можат да постигнат 17, на играчите им се советува да ја користат оваа опција кога нивниот вкупен број на раце е 11.

Во основа, Double Down е прилично одличен избор ако дилерот не се појавува Ace. Повеќето играчи ќе го направат ова ако нивната рака е 10 или 9, а картата на дилерот е 5 или 6.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр
2024-04-17

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр

Вести