Игри

March 18, 2022

Неверојатната трансформација на игрите во казино во живо

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherRajesh NairResearcher

Според Википедија, коцкањето постоело уште пред да биде напишана раната историја. Најраниот облик на обложување датира од 3000 п.н.е., кога обложувачите користеле шестстрани коцки. Потоа, во 9 век, биле измислени карти за играње, со покер, една од најпопуларните казино игри во живо, која ја виде светлината на денот во 17 век. 

Неверојатната трансформација на игрите во казино во живо

Прво до 1638 година, првото познато казино беше отворено во Венеција, Италија. Оттогаш, казината никогаш не погледнале наназад, ширејќи се како пожар во Европа, Азија и САД. Уште подобро, технологијата овозможува да се играат казино игри против други играчи од далечина на мобилен или компјутер. Игрите во живо нудат вистинско казино искуство, слично на физичко казино.

Историја на казино игри во живо

Значи, кога беше првиот казино во живо лансиран? Microgaming го дебитираше првото онлајн казино во 1994 година. Се разбира, ова го означи почетокот на лудилото за онлајн игри што го гледате денес. InterCasino го следеше примерот во 1995 година, а набргу потоа беа лансирани и други сајтови за игри. 

Тогаш играчите можеа само да пристапуваат игри во живо како видео покер, блек џек, игра на зарове и рулет. Само кажете, колекцијата на игри не беше толку импресивна. Потоа, во 1998 година, Microgaming дебитираше Cash Splash, првиот прогресивен џекпот на онлајн слот машина.

Но, додека интернетот и компјутерската технологија продолжија да се обликуваат, операторите почнаа да пренесуваат игри на маса од студиа во живо. DublinBet се гордее како прво казино во живо што започна во 2006 година, иако операторите како Cryptologic и Gaming Club може да молат да се разликуваат. Како и да е, индустријата на онлајн казино доби пробив што го дефинираше животот.

Каталог на игри во развој

Како што беше кажано на почетокот, имаше само неколку игри во живо за казино кога започна индустријата. Повеќето онлајн казина штотуку ги избраа првите четири игри на маса, вклучувајќи бакара, покер, блек џек и рулет. Исто така, дилерската соба во живо имаше веб-пренос со звуци во живо и слаб разговор во живо за пореално чувство. Тоа беше сè за што тогаш можеше да сонува секој коцкар.

Но, повеќе игри почнаа да се пробиваат во казина во живо. Денес, развивачите на игри се натпреваруваат за издавање иновативни и наградувачки верзии на класиците. Наградуваната серија Lightning на Evolution е добар пример, која им претставува на играчите тони мултипликатори за да ги зголемат нивните добивки. Запомнете, исто така, дека Evolution беше првиот што лансираше глупости во живо неодамна во декември 2020 година.

VR игрите го преземаат

Пред неколку години, ниту еден коцкар не можеше да замисли да игра VR (виртуелна реалност) игри. Но, додека програмерите продолжуваат да се надминуваат едни со други, некои одлучија да го прифатат VR игрите. Повторно, Evolution ги надминува другите агрегатори во овој оддел по лансирањето на Gonzo's Quest Treasure Hunt во 2021 година. Како што се очекуваше, ова е прва VR игра со казино во живо, со одличен спој на игра на маса во живо и искуство со автомати.

Еве зошто треба да размислите за играње VR игри. Овие игри нудат извонредно видно поле од 360 степени додека се во интеракција со ликовите од играта како Гонзо и дилерот во живо. Замислете само да трчате заедно со чудниот шпански истражувач како во реалниот живот. За жал, купувањето VR комплет може да биде скапо. Но, забавата овде ги оправдува средствата.

Револуција во мобилната индустрија

Се сеќавате на старите добри телефони со преклопување на Моторола? Па, толку далеку стигна мобилната индустрија. Во моментов, овие телефони се заменети со елегантни и моќни паметни телефони со Android и iOS. Всушност, големите компании за мобилни телефони како Моторола, Нокиа и Самсунг мораа да одат по патот на Андроид или да ризикуваат заборавање како Сименс и Сагем. 

Првиот iPhone беше основан во 2007 година, а Android следеше една година подоцна. Овие телефони го елиминираа незгодното играње на копчињата. Наместо тоа, тие воведоа игра со екран на допир, правејќи ги игрите позабавни и интерактивни. Но, дури и во тоа, екраните не беа толку големи и одговорни како денес. 

Интернет-мудар, овие телефони користеа 3G, кој беше лансиран во 2001 година. Но, ова не беше доволно за да се подигне преносот во живо на следното ниво. И затоа 4G беше лансиран во 2009 година, а подоцна беше заменет со 5G во 2019 година. Интересно е што 6G е веќе во кујната дури и пред да заврши 5G воведувањето. Со поврзувањето на 5G и 6G, гејмерите во живо ќе уживаат во побрзо и поодговорно играње во живо во казино. 

Играјте одговорно!

И покрај сета возбуда и пофалби, казината во живо имаат и свои лоши страни. Не, не сфаќај погрешно; повеќето работат одлично. Но, во смесата има неколку „расипани домати“. Значи, за да бидете безбедни, играјте само во лиценцирано и регулирано казино во живо. Ваквите казина не ги наместуваат резултатите од играта и се држат до поставените услови. Можете да добиете некои овде на LiveCasinoRank.

Откако ќе ги потврдите деталите за лиценцирање, играјте само игри од реномирани развивачи на игри. Овие програмери обично немаат што да добијат со местење на резултатите од играта. Повеќето имаат репутација за заштита, запомнете. Популарни развивачи на игри вклучуваат Ezugi, Evolution, Betsoft и Pragmatic Play.
Потоа, погледнете ја поддршката за казино во живо. Сигурно онлајн казино мора да биде достапно преку разговор во живо, е-пошта, телефон или социјални медиуми. Исто така, потврдете ги функциите како што се начините на плаќање, бонусите и тестирањето на играта. Плус, прочитајте ги прегледите на онлајн играчите за да ја знаете позадината и историјата на казиното. Има многу нечистотија таму.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр
2024-04-17

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр

Вести