Рулет

July 16, 2021

Разбирање на распоредот на тркалата на рулетот - знајте ги тајните!

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherRajesh NairResearcher

Рулетот е главната игра во секое казино во живо на кое ќе наидете. Оваа класична игра со казино во живо е развиена од Блез Паскал, познат француски физичар, во 17 век во неговиот обид да создаде машина за постојано движење.

Разбирање на распоредот на тркалата на рулетот - знајте ги тајните!

Меѓутоа, во текот на 18 век, рулетот стана вообичаен во Европа и светот, благодарение на француските имигранти. Денес, се рангира меѓу најпопуларните казино игри во копнените казина и најдобрите казина во живо на интернет.

Американското тркало за рулет

Американското тркало е најпопуларна варијанта на рулет во Северна Америка. Има до 38 џебови, кои се движат од 0 до 36 со дополнителни броеви од 0 и 00.

Имајќи го тоа предвид, црвените џебови се 18, додека другите 18 се црни. Зелените џебови 0 и 00 се поставени на спротивните страни.

Во насока на стрелките на часовникот, низата на американските тркала оди вака;

0, 28, 9, 26, 30, 11, 7, 20, 32, 17, 5, 22, 34, 15, 3, 24, 36, 13, 1, 00, 27, 10, 25, 29, 12, 8, 19, 31, 18, 6, 21, 33, 16, 4, 23, 35, 14, 2.

Европско тркало за рулет

Понекогаш се нарекува француски рулет, европската варијанта е најпопуларното тркало на рулет во светот. За разлика од американската варијанта, има единствен џеб со нула, што го прави вистинскиот избор ако сакате да го победите работ на куќата.

Но, тука завршува разликата. Во европската варијанта зелено е означено и џебот 0. Покрај тоа, половина од 36-те броеви се црни, а останатите се означени со црвено.

Подолу е низата на европското тркало во насока на стрелките на часовникот:

0, 32, 15, 19, 4, 21, 2, 25, 17, 34, 6, 27, 13, 36, 11, 30, 8, 23, 10, 5, 24, 16, 33, 1, 20, 14, 31, 9, 22, 18, 29, 7, 28, 12, 35, 3, 26.

Како да играте рулет

Кога играње казино игри онлајн, постојат правила кои треба да се следат. На пример, во рулет, играчите ќе стават облог на резултатот од следното вртење на тркалото. Очигледно, ова е откако сте купиле чипови за казино користејќи вистински пари.

Во меѓувреме, облозите во рулет се ставаат на повеќе комбинации на броеви. Прво, ќе ги добиете „внатрешните облози“ каде играчите се обложуваат на одреден број (и). Овде, ќе обезбедите исплата ако топката застане на избраниот број.

Следно, гејмерите можат да се одлучат за „надворешните облози“. Во овие облози на рулет, гејмерите ставаат облози во зависност од исходите како што се црвено или црно, непарен или парен број и високи или ниски. Интересно, некои играчи сметаат дека овој тип на обложување нуди поголема веројатност за добивка од „внатрешните облози“

Шансите за победа на американски и европски тркала за рулет

Како што беше кажано претходно, вклучувањето на џебот „00“ на американското тркало ги прави водите помрачни. Зошто? Оваа карактеристика и дава на куќата значителна предност пред играчите. Типично, европската варијанта има 2,70% куќен раб, додека американската верзија има непријателски 5,26%.

На пример, ако ставите облог „Директно нагоре“ на кој било број во европската варијанта, вашите шанси за победа се 37 спрема 1. Но, во реалноста, онлајн казиното во кое играте ќе се исплати 35:1.

Значи, да претпоставиме дека обложувате 1 $ на секој број, вклучително и 0, сигурно сте во успех на еден од 37-те џебови. Поделете 37 со 1, што ви дава просек од 0,027027. Во светот на рабовите на куќите, ова се преведува на 2,70%. Сега пресметајте го работ на куќата за американската варијанта користејќи ја оваа формула.

Заклучок

Освен ако не сте навистина добри во играњето на американското тркало, изберете ја европската варијанта. Како што можете да видите, RTP речиси го удвојува она со што ќе се справите на европското тркало. И запомнете, колку повеќе цифри се обложувате, толку се поголеми шансите за победа.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр
2024-04-17

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр

Вести