Рулет

October 3, 2022

Тајната зад системите за обложување рулет во живо

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherRajesh NairResearcher

Рулет во живо е класична казино игра каде играчите се обложуваат на одреден број, групирања на броеви или бојата на делот каде што слета топката. Како таква, таа е една од многуте казино игри во живо каде резултатите главно се засноваат на среќа.

Тајната зад системите за обложување рулет во живо

Но, ако среќата не секогаш ве фаворизира, обидете се со повеќе стратегии за рулет за да добивате почесто на долг рок. Значи, ова кратко читање открива некои испробани и проверени системи за рулет за обложување во живо. Но запомнете дека ниту еден пристап не гарантира успех во која било игра на среќа, вклучувајќи обложување рулет во живо. 

Прогресивни наспроти непрогресивни системи за обложување рулет во живо

Пред да се нурнете подлабоко во густите системи за обложување рулет, важно е да се разјасни дека системите за обложување рулет може да бидат прогресивни или непрогресивни. Ова ќе ви помогне лесно да разберете како функционираат системите кога ќе стигнете таму.

За почеток, системите за обложување рулет со прогресивна или позитивна прогресија се наједноставни за учење. Основниот концепт на оваа стратегија е да се зголеми големината на почетниот облог по победа и да се намали по загуба. Сепак, големината на зголемениот влог зависи од односниот систем на обложување, како што ќе дознаете подоцна. 

Од друга страна, системите за обложување со непрогресивна или негативна прогресија вклучуваат зголемување на почетниот влог по загуба и негово намалување по победа. Во суштина, тоа е токму спротивното од позитивната прогресија. Единствената сличност е тоа што двата системи гарантираат поврат на добар ден. 

Прогресивни системи за обложување рулет

Системот Пароли

Paroli е една од најдиректните и најфлексибилните стратегии за рулет во живо за примена. Овој систем на обложување диктира дека играчите мора да го удвојат својот почетен влог откако ќе регистрираат победа. Исто така, ова мора да продолжи се додека трае победничката серија. Главната цел е да се повратат изгубените влогови плус нешто на врвот за време на ретката победничка серија.

Сè уште не го разбирате? Подолу е пример за играч кој се обложува на црвено или на кој било друг единечен облог:

 • Облог 1: Вложувајте 5 долари и изгубите, што ќе доведе до вкупно -5 долари
 • Облог 2: Вложувајте 5 долари и изгубите, што ќе доведе до вкупно -10 долари
 • Облог 3: Вложувајте 5 долари и изгубите, што ќе доведе до вкупно -15 долари
 • Облог 4: Вложувајте $5 и победи, што ќе доведе до вкупно -10 $
 • Облог 5: Вложувајте $10 и победи, што ќе доведе до вкупно $0
 • Облог 5: Вложувајте 20 долари и победи, што ќе доведе до вкупно 20 долари

Како што можете да видите, играчот регистрира нето добивка од 20 долари и покрај трите последователни загуби. Всушност, потребен беше само еден зголемен влог за да се исчистат загубите. Но запомнете дека работите можат да бидат матни во коцкањето. Тоа е затоа што е можно да има мешани резултати од облози. Затоа, секогаш заминувајте кога додавате нешто на вашата банка.

Непрогресивни системи за обложување рулет

Системот Мартингејл

Повеќето искусни играчи на блек џек и рулет знаат нешто или шест за овој систем на негативна прогресија. Дури е безбедно да се каже дека тоа е најпопуларниот систем за обложување за играње рулет во живо. Системот Martingale ги советува играчите на рулет во живо да го зголемат/удвојат почетниот влог по загуба. 

Идејата е дека ќе добиете победничка серија, без разлика колку е кратка, и токму таму стратегијата ќе ви се најде. Ова го прави Martingale совршен за играчи со високи ролери. 

Подолу е како функционира на облози со еден број во рулет:

 • Облог 1: Вложувајте 5 долари и изгубите, што ќе доведе до вкупно -5 долари.
 • Облог 2: Вложувајте 10 долари и изгубите, што ќе доведе до вкупно -15 долари
 • Облог 3: Вложувајте 20 долари и изгубите, што ќе доведе до вкупно -35 долари
 • Облог 4: Вложи 40 долари и победи, што ќе доведе до вкупно 5 долари
 • Облог 5: Вложувајте $5 и победи, што ќе доведе до вкупно $10

Очигледно, системот Martingale може да го наруши вашиот субсидирам. Но, ако практикувате правилно управување со субсидирам, овој систем може да ви се најде бидејќи ви требаат само еден или два облози за да ги вратите изгубените влогови плус добивка. Сега знаете зошто повеќето играчи го сметаат обложувањето во живо за најдобра стратегија за рулет. 

Системот Фибоначи

Фибоначи е уште еден негативен систем за вртење каде играчите ги зголемуваат своите влогови по загуба. Но, за разлика од системот Martingale, каде гејмерите го удвојуваат изгубениот влог, математичката низа Фибоначи контролира колку играчите се зголемуваат. Математичката низа е; 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233 итн. Броевите се збир од претходните две цифри.

Иако овој систем на рулет во живо може да изгледа застрашувачки на хартија, всушност е без напор да се имплементира. Покрај тоа, можете слободно да го започнете вашиот облог на кој било број од низата, иако најдобро е да започнете пониско од 1. 

Еве како функционира системот Фибоначи во рулет:

 • Облог 1: Вложувајте 1$ и изгубите, што ќе доведе до вкупно -1$.
 • Облог 2: Вложувајте 1$ и изгубите, што ќе доведе до вкупно -2$.
 • Облог 3: Вложувајте $2 и изгубите, што ќе доведе до вкупно -4 $.
 • Облог 4: Вложувајте $3 и изгубите, што ќе доведе до вкупно -7 $.
 • Облог 5: Вложувајте $5 и победи, што ќе доведе до вкупно $3

Како и системот Martingale, стратегијата на Фибоначи бара многу трпение. Но, за среќа, една победа може да ве врати во играта. Исто така, Фибоначи не јаде преку вашата банка како Мартингејл. Поради оваа причина, тоа е совршена алтернатива на пренагласениот систем Мартингејл. 

Главните јадења!

Како што беше кажано првично, ниту една од овие стратегии за рулет не гарантира успех. Но, тоа не значи дека тие не се ефективни. За почеток, играчите треба да ги применат овие стратегии на облози во рулет во живо кои гарантираат речиси 50/50 шанси за победа. Добри примери се црвени/црни, високи/ниски и непарни/парни облози.

Друг совет е внимателно да ги изберете тркалата за рулет. Секогаш играјте на европското тркало за рулет бидејќи има долен раб од 2,70% во споредба со американското тркало со 5,24% предност во однос на куќата. Исто така, играчите имаат 48,6% шанса да добијат надворешни облози во европската верзија наспроти 47,4% на американското тркало.

Најважно, практикувајте управување со субсидирам во секое време. Очигледно е дека ќе ви треба голема сума за да останете доволно долго на масата онлајн казина во живо и победи користејќи ги овие системи на рулет за обложување во живо. И да, тргнете веднаш штом ќе додадете нешто на банкротот. Со среќа!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр
2024-04-17

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр

Вести