Danish Gambling Authority

Додека Орган за игри на среќа на Малта го прави тоа во малтешки стил, Данскиот орган за коцкање (DGA) го прави тоа на дански начин. Со други зборови, DGA е регулаторно тело за коцкање во Данска. Тој е финансиран од владата на Данска и казина, како на пр казина во живо (во форма на такси за лиценцирање).

Danish Gambling Authority
DGA скршен
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherRajesh NairResearcher

DGA скршен

DGA се состои од три секции, кои се усогласеност, лиценцирање и политика и финансии. Згора на тоа, телото има и различна категорија, која ги регулира данските казина од тули и малтер.

Строгост

Благодарение на својот непоколеблив став за усогласеност, DGA си заработи солидна репутација. Не е многу далеку од, да речеме, Комисијата за коцкање во Обединетото Кралство. Историски гледано, ова тело е познато дека презема мерки против нелегалните казина, повлекувајќи им ги лиценците во некои случаи. Токму оваа строгост им дава мир на данските играчи на казино кога играат во казина со лиценца DGA.

Барања за лиценца

За секое казино да добие лиценца од DGA, мора да ги исполнува сите барања поставени од организацијата. На пример, казиното мора да има конкретни мерки за одговорно коцкање. На овој начин, играчите ќе контролираат што прават откако ќе се логираат на нивните казино сметки. Дополнително, имањето политика за приватност и правичноста на играта се уште други области кои се темелно проверени од DGA пред да се даде лиценцирање.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)