Lithuania Gaming Control Authority

Во Литванија, сите видови на игри се сметаат за законски. Од 2001 година, коцкањето е дозволено, а играчите можат да уживаат во различни казино игри во неколку копнени казина и популарни казина во живо. Управата за контрола на игри во земјата издава оперативни лиценци за казина.

Додека коцкањето е легално, онлајн коцкањето и работењето на казина во живо се дозволени само доколку на операторот му е одобрена валидна лиценца од регулаторот. Тие, исто така, мора да соработуваат со најмалку една од копнените коцкарски претпријатија и да имаат капитал од најмалку четири милиони лити, локална валута (~ 1 милион долари).

Lithuania Gaming Control Authority
Казина во живо лиценцирани од LGCAЗа LGCAИграње во нелиценцирани казина
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherRajesh NairResearcher

Казина во живо лиценцирани од LGCA

Лиценцата е доста популарна бидејќи е единствениот регулатор на нацијата за казина во живо. Играчи на нацијата врвни казина во живо се гарантира безбедност од регулаторот при играње. Некои од казина во живо одобрени од LGCA се Казино Uniclub, Казино OlyBet, Казино Optibet, Казино Betsafe и Казино 7bet.

Ефективните правила за коцкање во земјата најмногу важат за копнените игри. Бидејќи владата презеде мали чекори за целосно ограничување на страниците за коцкање во странство, обложувачите имаат целосен пристап до зајакнување на меѓународните казина во живо што се достапни на литвански или англиски јазик. Повеќето казина во живо прифаќаат облози во Лита, евра и американски долари.

Промоциите и специјалните настани што треба да влијаат на казиното во живо не се дозволени според најновата измена на законот за коцкање во земјата. Според владата, овој потег има за цел да се бори против проблемите поврзани со обложувањето во нацијата и, исто така, да ја ограничи привлечноста на коцкањето за да се намалат сумите што ги трошат граѓаните во казина. Законодавството се применува и за копнено и за онлајн коцкање. Со неколку исклучоци, коцкањето во Литванија е контролирано и лиценцирано од Органот за игри на среќа на национално ниво. За да отворите казино и да поставите коцкање на одредени места, организаторот на коцкањето мора да поднесе барање до административната поделба на градот.

За LGCA

Лиценцата не е специфична за земјата. Сепак, Литванија има строга црна листа на неусогласени странски казина. Управата за контрола на игри во Литванија постојано ги блокира и става на црна листа сите странски и домашни интернет казина што не поднеле барање за лиценца. Законот им забранува на гејмерите да се регистрираат или да се коцкаат на овие веб-страници. Литвански играч кој ќе го стори тоа нема да биде казнет, бидејќи не постои конкретна регулатива што го спречува тоа. Кога литванските играчи користат VPN, тие лесно можат да ги заобиколат системите за гео-блокирање и да играат во кое било казино што го сакаат.

Регулаторот е дел од Министерството за финансии и ја надгледува и регулира целата индустрија за игри. Главната цел на Законот е да го регулира казино игрите за профит. Секое казино во живо, приватно или јавно, може да аплицира за лиценца. Има еден улов. LGCA бара капитал од четири милиони лити (1 милион американски долари). Лиценци се доделуваат и на неопределено време.

Законот наложува секое казино на теренот да има маси со три игри и 30 автомати од А-категорија со неограничени добивки. За да игра во кое било казино во живо, играчот мора да има над 21 година. Корисниците мора да можат да се самоисклучат во секое време.

Играње во нелиценцирани казина

Сè додека казиното во живо прифаќа играчи од Литванија, клиентите потенцијално можат да се коцкаат на страницата. Владата не ги штити во овие случаи. Нема да има правна платформа за покренување на каква било жалба доколку некој се третира неправедно. Оттука, побезбедно е играчот да бара угледно казино во живо со лиценца од Литванија.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)