Slovak Ministry of Finance

Serviço de Regulação e Inspeção de Jogos ги регулира казина во живо во Португалија. Нацијата е меѓу првите во Европската унија што целосно го легализираше онлајн коцкањето. Додека неколку европски земји допрва треба да ја одобрат легислативата за целосно легализирање на казина во живо, Португалија го направи тоа во 2015 година. Дозволи меѓународните казина во живо да се квалификуваат за лиценца во земјата. Потенцијалните пари од даночните приходи се примарен мотиватор за сегашната легална сцена на коцкање.

Земјата има една од највисоките даночни стапки во светот, со 44 проценти. Повеќето правила се воведени за да се спречат луѓето да бидат измамени или експлоатирани од нелегални бизниси.

Slovak Ministry of Finance
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherRajesh NairResearcher

Казина во живо лиценцирани од SRIJ

Во Португалија, оваа лиценца е многу популарна. Португалската влада дури управува со многу казина во живо и соработува со неколку приватни веб-базирани коцкарски организации. Лиценцата може да ја добие секое казино во живо што ги исполнува стандардите. Земјата одлучи да даде меѓународни лиценци за казино и го направи тоа за голем број од нив.

Сепак, многу казина во живо го преиспитуваат своето работење во земјата поради астрономски високите даноци на владата. И покрај ова, веќе се случуваат многу работи во секторот, а тој ќе продолжи да расте поради помалку строгите закони што се менуваат за да одговараат на индустријата што брзо расте.

На недобротворните организации не им е дозволено да одржуваат такви игри освен ако не се одржуваат за одредена промотивна цел. Португалската влада издаде лиценци за неколку казина на територијата на земјата. Постојат неколку зони за коцкање низ земјата. Во повеќето зони за игри, дозволено е да работи само едно казино. Португалската влада, исто така, воведе старосна граница за влез и играње во казина. Локалните закони ќе го казнат секое криминално однесување поврзано со коцкарските бизниси во земјата.

За лиценцата SRIJ

Достапни се тригодишни лиценци и затоа може да се аплицираат во секое време. Бидејќи новите казина во живо редовно влегуваат на пазарот, регулаторната агенција SRIJ досега има доделено неколку лиценци.

Од играчите исто така се бара да се приклучат на овластени платформи на кои им е одобрена лиценца од регулаторното тело. Играчите исто така мора да бидат полнолетни и да се воздржуваат од незаконски активности како што е перење пари. Во сите облици на интернет коцкање, законската возраст е 18 години. Непочитувањето на овој закон може да резултира со обложувачници да бидат кривично гонети. Добивките од коцкање се оданочуваат, а сите играчи кои победуваат во онлајн казина мора да ги пријават своите добивки на владата.

Португалија се разви во полноправна дестинација за игри. Повеќето форми на казина во живо од целиот свет се одобрени. Играчите исто така можат да се приклучат на офшор казина, давајќи и на индустријата голема разновидност. Земјата, исто така, формираше партнерства со оператори на игри во други делови на светот, дозволувајќи им на сите видови казино да влезат на пазарот.

Забелешка за оние кои бараат лиценца

Пред да побарате лиценца за водење на казино во живо платформа, заинтересираните оператори мора да ги исполнуваат сите SRIJ стандарди. Лиценцираните субјекти ги исполнија сите законски стандарди за доверливост. Службата за регулирање и инспекција за коцкање е исто така задолжена за проверка, регулирање и прегледување на платформите за интернет обложување. Кога провајдерите ги прекршуваат условите на нивните лиценци, ризикуваат да им бидат одземени лиценците.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)